BALTIK ÜLKELERİ

Başlık “Baltık Ülkeleri” ancak bu gezi serisi İstanbul’un kuzeyindeki ülkeleri kapsaycak. Bu ilk gezideki duraklarım Kiev, Lviv, Warsaw, Riga, Tallinn ve Helsinki oldular.

“İstanbul’dan Kuzeye Kuzey Kutbuna Kadar “

Niyetim İstanbul’dan kuzeye doğru gitmekti. Aslında bu uzun bir yolculuk olacaktı. Ancak hayat her zamanki gibi bizim için diğer planlarını devreye soktu ve aldığım bir “whatsapp” mesajı ile bu geziyi kısa kestim. Roma’ya dönüp bu muhteşem kenti iki gün gezip, Genova yakınlarındaki Loano’dan Marmaris’e (yaklaşık 1150 deniz mili kadar bir mesafe) bir katamaran yat transferine katıldım.

Kafamda tren, otobüs, nehir gezisi gibi birçok yolculuk aracı ve modu varken zaman aceleyle kendimi İstanbul’dan Kiev, Ukrayna’ya uçan uçakta buldum.

Bu gezideki duraklarım aşağıdaki gibi oldu;

  • Kiev, Lviv (Ukrayna),
  • Varşova (Polonya),
  • Riga (Letonya),
  • Tallinn (Estonya),
  • Helsinki (Finlandiya).

Harika tarihi kent Roma ve ondan sonraki yaklaşık 1150 deniz mili olan Loano-Marmaris Katamaran Yat Transferi yolculuğum ayrı hikaye oldu.

KİEV…

Kiev’de ilk hissettiğim “DemirPerde” zamanlarından kalma eski binalar ve o Rusya’ya has insan, yol ve bina görünümleri oldu. Bu arada her daim söylediğim kapitalizmin karhaneleri, yani alışveriş merkezleri ve zincir mağazaları da belirli yerlerde köşelerini tutmuşlardı.

Sky Hostel, Gezi Maliyetleri ve Türk Lirasının Değer Kaybedişi…

SKY Hostel’i bulmak biraz zor oldu. Contractova meydanına yakın bir site içinde ve 7. katta bulunan hosteli sitede yaşayanlar da bilemeyince SKY Hostel’e ulaşma muamma halini aldı. Neyse sonunda gezgin pratikleri ve şansı ile yerime ulaştım. Yeni, temiz ve güzel olan SKY Hostel, Booking.com’dan bulduğum en ucuz seçenekti. Ağustos 2018 ayının başında günlük ranzalı yatakhanede konaklama fiyatı 11 euro idi. Bu bile fiyatların dünyada nerelere geldiğini gösteriyor. Ayrıca bu hafta Türk Lirasının dolar, euro başta olmak üzere her gün aşırı değer kaybettiği günlere rast geldi. Sky Hostel sahibi ve işleticisi Konstantin akıllı, iyi ingilizce bilen biriydi ve hostelde görevli personel güleryüzlü, yardımsever insanlardı. Sevgili Taylan, Firuzan ve Mehmet ile orada tanıştım. Pırıl pırıl bir aile. 2014 yazındaki Arabayla Balkanlar gezimde Budapeşte tanıştığım ve yardım ettiğim Daria ile buluşmak güzel oldu.  

 

LVIV…

Kiev’deki günler sonrası Lviv’e geçtim. Kiev’den Lviv’e otobüsle geçiş yolda devrilmiş bir TIR’ın tarfiği 1,5 saatten fazlaaksatması yüzünden biraz sorunlu oldu.

Kısa olsa da tarihi ve turistik şehir Lviv’i sevdim. Buraya gelişimin nedeni olan sevgili abim Enis ile buluştuk. 

 

VARŞOVA…

İlkin ile buluşmak üzere Riga’ya ulaşmak için varşova’ya geçtim. Bir gece kaldığım Varşova’ya Lviv’den iki tren yolculuğuyla vardım.  Sürem kısaydı ve Varşova’daki uçağa yetişmek için Polonya’ya Lviv’den geçmenin en uygun yolu hemen sınırın yanında bulunan Premeşer’e tren en gitmekti. Premeşer’de 4 saatlik bir beklemeden sonra Varşova trenine bindim. Polonya’da çok vakit geçirmesem de bende çok huzurlu ve keyifli duygular uyandıran bir ülke olduğunu hissediyorum. Mutlaka yeniden ve daha uzun süre gideceğim Polonya’ya. Varşova’daki hostel kelekti ama orada tanıştığım Onur kazancım oldu.

 

RİGA…

Sevgili dostum İlkin ile Riga’da buluştuk. Yollarda da anlaşabildiğin biriyle birlikte seyahat etmek çok önemli. Zira yolun ve bulunulan ortamın zorlukları sorun yaratmaya çok açıktır. Güzel vakit geçirdik İlkin ile. Riga’daki “Eski Şehir” merkezi güzeldi. Meşhur olan Jurmala’yı sevmesem de yolda gece yarısı gezgin arkadaşın verdiği tavsiye ile gittiğimiz Viceka’dan çok hoşlandım.

TALLINN…

Tallinn’i sevdim. “Eski Şehir” merkezi son derece güzel korunmuş bir şehir Tallinn. Anlaşılacağı üzere oldukça turistik. Tallinn’de de fiyatlar pahalılanmış. Maalesef dünyada turistik olarak pazarlanan hiçbir yer gibi çok ucuza gezilecek bölgeler değil. Derebeylik zamanlarının izlerini rahatça görebileceğiniz bir yer. “Telliskivi” sokak sanatı ve eski şehir görüntüsü haricinde zevk alacağınız bir bölge. 

Bir güzel özeliği de 2 saatlik bir feribot yolculuğuyla Helsinki’ye ulaşabilmeniz. Üstelik 5 euro gidiş 5 euro dönüş yapan bir firma vardı. Aynı feribot güzergahını 25 euro tek yön veya daha fazlasına da bulabilirsiniz. Tallinn’e giderseniz Helsinki’yi es geçmeyin derim.

HELSINKI…

Helsinki’de bir gün geçirmemize rağmen bu kentin bende yarattığı izlenim çok keyifli bir yer olduğuysu. Arkadaşım İlkin ile kafelerde, parklarda, eski liman bölgesinde ve restoranlarda güzel zamanlar geçirdik. Kesinlikle tekrar görmek istediğim bir yer Helsinki.