FİJİ...

Fiji, Malinezya adı verilen Pasifik bölgesinde yer alıyor. Britanya koloni dönemini yaşamış "Commonwealth" yani İngiliz Devletler Topluluğu üyesi devletlerinden biri. Fiji dili konuşulsa da büyük çoğunluk İngilizce biliyor. Fiji'ye Avustralya-Sydney'den 4 saat Yeni Zelanda-Auckland'dan 3 saat civarında uçuşlarla gelinebiliyor. Ya da karşılaştığım bazı gençler gibi bir yatın Yeni Zelanda'dan Fiji'ye transferinde mürettebat (crew) olup 20 güne yakın maceralı bir yolculukla gelmek de olası.

Bir çok adadan oluşan Fiji'de uluslararası uçuşlara açık başkent Suva ve  Nadi şehirleri haritada güneyde yer alan büyük ada Vitu Levu üzerinde. Nadi ve Suva arası 200 km ve güneyden gidilen bu yol boyunca uzanan sahil şeridi Coral Coast olarak adlandırılıyor. Coral Coast üzerinde çok güzel uğrak noktaları var. Eğer adalara gidecek vaktiniz olmazsa burada vakit geçirebilirisiniz.

"Bula!" ve "Kava"...

Biraz uzatarak "Bulaaaa!" şeklinde söylenen "Merhaba, Teşekkürler, Eyvallah" vs her güzel anlama gelen bu kelimeyi her an duyacaksınız. Başlangıçta biraz turistik bir zorlama gibi gelse de ülkenin içinde herkesin bu şekilde ama doğal şekilde selamlaştığını gördüğümde ben de Bula kervanına katıldım.

"Kava" da bir bitki kökünden elde edilen tozun suyla karıştırılarak yapıldığı bir karşılama ve merhaba seromonisi içkisi. Alkol içeren bir içki değil ama yatıştırıcı kimyasal içeriyormuş. Kava terapik tedavi amaçlı da kullanılıyor. Bardağı almadan Bula deyip elleri iki-üç defa alkış gibi çıprtıktan sonra hindistancevizinden yapılmış doğal kabı tutup tümünü bir seferde içiyorsunuz. Kabı size veren kişiye iade edip üç defa da elinizi çırpınca seremoni tamam. Bu seromoniye önem veriyorlar ve saygı ifadesi olarak görüyorlar. Kava'yı bu şekilde adabına göre içildiği an Fiji ziyaretinin ruhen de gerçekleştiğini söylüyorlar. Turist simsarları da Kava seromonisini sizi dükkanda veya yanlarında tutmak için kullanıyorlar. Bu türlere fazla itibar etmenize gerek yok ama gerçek halk için Kava seromonisinin önemi var. Bir de arada Bulaaa! patlatırsanız deymeğin keyiflerine...

2017 gördüğüm Fiji bir çok özelliğiyle Küba'yı çağrıştırdı bende. İki yüzü var yani, biri Turistik, diğeri Yerel. Turistik kısım globalizmin standart uygulama ve hizmetleriyle dizayn edilmiş cennet köşelerini içeriyor. Yerel kısmın hikayesi ise bundan çok farklı. Öncelikle halkın geneli köylerde yaşıyor ve yoksulluk ilk göze çarpan şey oluyor. Gezgin olarak sadece kültürü tanımak istyorsanız köylere gitmek, yerel otobüslerle yolculuk etmek, taze sebze pazarlarını görmek ve adanın biraz iç bölgelerine uzanmak gerek.

Standart turistik gezi süresi 10-14 gün...

Maksat turistik tatil ise bu ülkeye en az 10 gün ayırmalısınız. Fiji'de adalarda bir hafta bu tür gezinin en keyifli kısmı olacaktır. "Yasawa" adaları başta olmak üzere bu cennet görünümlü yerlerde her maddi skalada sizleri ağarlayacak tesisler mevcut. Genellikle pırıl pırıl suların, mercan resiflerinin, denize uzanan palmiye ağaçlarının kısacası rüyaları süsleyen Pasific adalarının keyfini bu ada gezisi bölümünde yaşayabilirsiniz. Birkaç gün ile bir hafta arasında da ana karada vakit geçirdiğinizde tüm Fiji deneyimini ana hatlarıyla yaşamış olursunuz. Sonuç olarak Fiji için en az 10 günü bulan bir program yapmak gerekiyor.

Benim gezim...

Avustralya'da 3 ayım dolduğundan her turist vizesi sahibi gibi ülkeden giriş çıkış yapmam gerekiyordu. Ben de hiç gitmediğim Fiji'yi seçtim.

Nadi'ye gece vardığımdan ve Suva'ya son otobüsü kaçırmıştım. Bu nedenle ilk geceyi Nadi'de geçirecektim. Ancak Nadi pek de vakit geçirilebilecek alımlı bir yer değil. Çoğu kişinin yaptığı gibi burada sadece gece konaklayıp ertesi gün Suva'ya olan ilk otobüsü yakalamak istiyordum. Kaldığım Smugglers Cove'dan 3 Fiji doları verdiğim telefon kartıyla havaalanında telefonunu aldığım şirketi aradığımda "Saat 08:00'da Jet Point'te bekle, seni oradan alacaklar." dediğinde "Fiji Time" diye sırıta sırıta uzatarak söyledikleri şeyden haberim yoktu. Ertesi sabah kçırmıyım diye biraz erken gittim. Otobüse 08:40 civarında binip, beklediğim otobüsün tek seçenek olmadığını, Suva'ya yerel otobüs ücretinin 8 fiji doları 70 sent olduğu halde benden 20 dolar istediklerini ve 200 km kadar süren yol dört saatte alınınca "Fiji Time!" ne demek anlamış oldum.

"Ya tutarsa" tipi telaş turizmi...

Fiji içindeki günler gezgin genlerimi harekete geçirip hemen duruma adapte olsam da "Tutarsa" veya "Yerse" mantığıyla fiyatlandırılmış hizmetler diyarına hoşgelmiştim. Yüzsüzleşmiş talepkarlardan uzaklaşıp daha normal yaklaşımları olan insan ve hizmetleri seçebilirsiniz. Beş yıldız veya her şey içinde tatil yerlerini bu yüzden tercih ediyor birçok kişi. Küba'da olduğu gibi burada da yalandan faliyetlerle süslenmiş kapitalist konfor hizmet sağlayıcıları "ücreti mukabili" emrinize amade. Ama bütün bunlar Pasifik Adalara ilişkin tatil ve gezi hevesinizi tıkamasın. Fakir yerlerde durum zaten böyle.

Hikayeye dönersek dilenci vapuru gibi dura kalka ilerleyen otobüsüm Suva'ya vardığında 4 saatlik bir sürem vardı. Bu sürede Fiji Müzesi, önündeki park ve şehrin içinde vakit geçirdim.Hatta Grand Pasific Hotel'de ayaklarımı uzatıp etrafı dinlenmeye bile vaktim kaldı. Aslında Nadi ve Suva'nın tam arasında kalan Beachouse Resort (adlı güzel hostelde) rezervasyonum olmasa Suva'da daha fazla vakit geçirir miydim bilemiyorum. Belki biraz daha halkın arasına karışırdım ama bu gezi kısa ve zaman daha değerliydi.

Suva...

Başkent Suva'da bana 4 saat yetti. Fiji Müzesi güzel ama küçük bir yer. Müze önündeki bahçe, şehrin merkezine bir yürüyüş, yerel marketi dolaşmak, ara sokaklarda kalabalık bir lokantada 10 Fiji dolarına öğle yemeği vaktimi dolu dolu aldı. Hatta Grand Pasific Hotel'de içkimi yudumlarken otobüsü bekledim.

Geldiğim otobüse atlayıp gece kalacağım Beachouse'a doğru yola çıktık. 

Coral Coast konaklama yerim harika "Beachhouse"...

Beachouse Coral Coast üzerinde Suva'ya da Nadi'ye de 100 km. Bu hostel kafa dinlemek ve dinlenmek için ideal bir yer. Listenizde olsun. Gecesi 40 Fiji dolarıydı 40 dolar da akşam yemeği ve kahvaltıya alıyorlar. Değer ama. Gideceklere tavsiye ederim.

  • Morning in the Beachouse

Nadi...

Pek fazla yapacak şey yok dediler ama ben Nadi'de "Whale's Tale" ile günlük tura çıktım, sualtı dünyasını power snorkel ile dolaştım, çamur banyosu yaptım, Garden of the Sleeping Giant isimli muhteşem botanik bahçeyi gezdim, "Visseisei" isimli köyü ziyaret ettim, halkın taze günlük sebze meyve marketinden neredeyse bedava meyveler aldım, halk otobüsleriyle gittim bu yerlere, güzel ve misafirperver insanlarla tanıştım. Benim kısa süreli ziyaretim için yetti de arttı bile.

  • To the island

Adalarda biraz zaman geçirmek için yine gelebilirim ama şimdilik Fiji deneyimimi yeterince yaşadım.