Jakarta Endonezya’daki son durağım oldu.

Kalabalık trafık sıkışıklığı beni Soekarno Havaalanının yakınında şehir trafiğine girmeden bir hostelde kalmaya itti. İyi ki de öyle olmuş. Koloni dönemi mimarisinin yer aldığı eski bir sokakta ama modernize edilmiş bir bölgede kaldım. Hostelimde çok mutluydum ve aslında şehri falan görmeye de pek isteğim yoktu ama bir günlük tur yaptık. Hostelde Kanada’ya göç eden bir Mısırlı genç Muhammed ve Ürdün’den kısa süreliğine buraya gelen Baha ile şehri dolaştık.

İstiklal Camii, Koloni döneminin yönetim merkezi Kota meydanı ve bedava şehir turu otobüsyle zevkli bir gün oldu.

  • Night Market...

Zaten Endonezya genelini epeyce gördüğümden oluşan bir doygunluk da olduğundan 3 gün dinlenip Singapura yollandım. Bu arada saçma sapan kurallardan birini Jakarta Havaalanında yaşadım. Singapur uçuşum için biniş kağıdımı almaya bankoya geldiğimde Singapur’dan geri dönüş veya Malezy’ya geçiş bileti sormasınlar mı?

Gezginlerin Dikkatine!!

Avustralya’dan Bali’ye uçacakken ya Avustralya’ya dönüş bileti ya da Endonezya’yı terk etme biletini de göstermeniz gerekiyor. Bu garip gelse de Jakarta’dan Singapur’a 23 ABD doları tutarında bir bilet aldım. Gerçekten de Endonezya’ya girerken bunu sordular. Sonra bileti yaktım çünkü bir hafta daha kalamaya niyet ettim. Yine 35 ABD doları olan bir biletle yolculuğa devam ettim.

Bu arada Air Aisa veya ucuz bilet satan firmalarda bilet tarihi sabit. Gitmezseniz yanıyor ama bu kadar görece küçü paralara canınız yanmıyor.

Neyse konuya dönersek Jakarta havaalanına erken gitmiştim. İyi ki de öyle olmuş. biniş kartımı alırken delikanlı bana “Singapur’dan dönüş veya çıkış biletiniz lütfen” demesin mi? Şaka gibi. Internet yok. Sırada arkamda insanlar. Çocuk bana hotspotu açtı ben zoraki Singapur, Kuala Lumpur bileti aldım. Ama binbir zorlukla. Çünkü kredi kartıma onay kodu soran 3D uygulamasıyla çalışan bankam Türk telefonuma gönderilen kodu soruyor. Türk telefonum kapalı ve bilet alamıyorum. Whatsapp’dan durumu akadaşlarıma rica edip o ortamda whatsapp destekli bilet aldık. Binbir zahmet. Aklınızda bulunsun.