Küba

KÜBA…

 30 günlük Küba gezimin durakları;
 • Havana, Varadero, Cienfuegos, Playa Larga, Trinidad, Cayo Guilermo (Jardenes del Rey) [Playa Pilar, Cayo Coco], Camaguey, Holguin, Santiago de Cuba, Baracoa, Havana, Viñales, Santa Clara ve Havana oldu.

 

CUBA

CUBA

Bir Karayip ülkesi olmasına karşın Küba’yı anlayabilmek ve daha iyi hissetmek için Güney Amerika parantezinde olanları anlamanın gerektiğini düşünüyorum. Uruguaylı yazar Eduardo Galeano‘nun “Latin Amerika’nın Kesik Damarları” isimli kitabı okuma listenizin başında olmalı bana göre. Eğer zaten dünyada olan bitene üzülüyorsanız biraz daha derin kaygılara hazır olun bu kitabı okumadan, ancak mutlaka okuyun. 2015’in ilk yarısında aramızdan ayrılan Galeano’nun kitabı Güney Amerika’nın hatta dünya tarihinin sömürü tabanında şekillenmesine ilişkin bir başyapıt. Bu kitabı okuduğunuzda algılarınızı ve Küba gerçeklerini bu tabana göre ayarlamış olacaksınız ki bu Küba’nın mevcut durumunu değerlendirirken size daha temiz ve tarafsız bir kavrayış sağlayacak bana göre.

KÜBA Gezisi öncesinde bazı “Hatırlatmalar” (Aklınızda Olsun!)

 • Para İşleri…

Küba’da iki tip geçerli para var. Biri yabancların kullandığı CUC-Convertible Cuban Peso diğeri Küba vatandaşlarının kullandığı Peso. 2015 Mayıs ayında 1 CUC=25 Peso idi. Bankalarda para bozdururken eğer kullanabilceğinize inanıyorsanız bu ulusal pesodan da isteyebilirsiniz. Ben 5 CUC kadar ulusal para çevirip yanımda bulundurdum ve bazı durumlarda kullandım. Zira bir sokak satıcısına bir dondurma veya bir hevenk muz için CUC uzatınca ne yapacağını şaşırabiliyor. Yanınızda NAKİT Para bulundurun. ATM’lerden ufak tefek sorunlar olsa da para çekebilirsiniz. Maestro logolu banka kartlarının çalışmadığını hatırlıyorum. Döviz bazında Amerikan Doları yerine Euro taşıyın. Birçok yerde kredi kartı geçmeyecek.

 • İnternet yokmuş gibi kabul edin…

2015 yılı dikkate alındığında ambargo nedeniyle sadece Venezuela üzerinden çıkış yapan Küba’da İNTERNET YOK kabul edebilirsiniz. 5 yıldız oteller ve postanelerden alacağınız internet kartları ile 5 euro civarına 45-50 dakika internet kullanımı olabiliyor ama çok kritik işlerinizi buna bağlamayın. Kart bulmak veya satın almak da zor olabiliyor. Akıllı telefonların Whatsapp-Viber gibi haberleşme uygulamalarını kullanmak daha rahat oluyor.

 • Haberleşme için SMS uygun…

Cep telefonunun mesaj (SMS) servisi en uygun haberleşme aracı. Hele Türkiye’den ayrılmadan Küba vs. dahil 100 mesaj bedava vs. tipi paket satın alırsanız çok iyi edersinizBaşka bir seçenek de oradan SIM kart satın alıp kullanmak. Kartı orada güvendiğiniz biri adına alıp ayrılırken ona bırakarak bir yardım yapmış olursunuz.

Kısa Kısa Gezilecek Yerler…

 • Devrim Müzesi
 • Obispo Caddesi (Bar Floridita)
 • Malecon (Sahil Yolu),
 • Hotel Continental
 • Hotel Havana Libre
 • ….
 • …..
 

Havana…

Moskova’dan hareket eden Aeroflot’un Airbus 300 tipi uçağıyla yaklaşık 12 saat süren bir yolculuktan sonra Havana’ya indiğimde daha önceden couchsurfing sitesi üzerinden haberleştiğim bir kişinin beni çıkışta bekleyeceğini tahmin ediyordum. Gelen kişi haberleştiğim biri olmasa da adımın yazılı olduğu bir defter sayfasını tutan sempatik bir genç kadın ile birlikte hemen dışarı yönlendik. İlk anda kullanmam gereken para olarak 100 Euro’yu bozdurup ilk CUC’larımı satın aldım. CUC, Convertible Cuban Peso denen sadece Turistlerin kullandığı Küba parası. Küba’da iki tip para var. Biri Küba vatandaşlarının kullandığı Peso diğeri CUC… Daha ilk andan sımsıcak ve nemli bir hava Karayiplerde yaşanan tipik yapışkan ama canlı sıcaklığıyla merhaba diyordu. Külüstür bir Lada’ya atlayıp kente gelirken arabanın teybinden yükselen salsa ezgileri bana yardım ettikleri ve ilk götürdükleri “Casa Particular” yani birinin evinden alacakları komisyonu düşünen bu dostların turizm anlayışını anlatıyordu. Beni şehirde “Havana Vieja”daki kalacağım eve bırakıp gittiklerinde hava kararmıştı. Hikayenin uzun kısmını roman tadında kitapta okuruz beraber. Yatağıma uzandığımda “Merhaba Küba!” diyordum.

 

HAVANA (devam)…

Havana’da; Devrim Müzesi, Hemingway’in takıldığı bar “Floridita”, kaldığı otel “Ambos Mundos” ve bütün bunları taşıyan “Obispo” caddesi, sahil yolu “Malecon” tipik eski sokaklar, amerikan arabaları ilk görüntüleri içeriyordu. “Hotel Continental” ve Nazım Hikmet’in kaldığı “Havana Libre” başka noktalar. Havana’da sırasıyla; Havana Vieja (Eski Havana), Centro Havana, Vedado ve sonrasında uzanan La Playa semtleri var. Muhtemelen turistik turlarda sadece Havana Vieja ve yukarıda adı anılan iki otel dışında dolaşma şansınız olmayacaktır ama kent böyle uzanıp gidiyor.

Pahalı KÜBA…

Zaman ne gösterir bilnmez desem de yılışık yüzlü ucuzmuş gibi görünen kapitalist turist çekiciliği Havana’yı ve Küba’yı ucuz bir gezi noktası haline getirebilir, ancak 2015 yılı itibarıylar “Gezgin” tarzı yolculuk yapan uzun süreli seyyahlar için pahalı bir ülke Küba.

Havana’ya sonra dönmek üzere duraklarımızı olabildiğince kısa olarak dolaşalım.

 

VARADERO…

Varadero...

Varadero…

Turist değilseniz ancak bir günlük bulunma ve görme noktanız. Güzel plajlar. Her şey dahil oteller Eğer bilginiz yoksa ilk kez karşılaşmaya başlayacağınız Kanada’lı “Herşeydahil” tatilcileri burada. Ben de Havana’dan aniden ayrıldığı arkadaşım Sinan ve onun misafiri İbrahim ile bir casada kalmak üzere turistik Varaderoya geldik. Varadero Golf kulübünde deniz sefası yapıp akşam yemeğimizi salsa gösterisi izlediğimiz bir yarı açık hava restaronanında yedikten sonra uyumaya casamıza döndük. Ertesi sabah Havana’ya dönen arkadaşlarımın ardından ben de ilk bulduğum otobüsle Cienfuegos yoluna koyuldum. 

Aslında taksi tutacaktım ama taksici bulamayınca otobüs tek seçeneğim oldu.

CIENFUEGOS… Küba’da turist veya gezgin olarak dolaşanların şehirlerarası taksi kullanımı pek yadırganmayan bir ulaşım tarzı. Playa Larga’ya doğrudan ulaşmak mümkün olmayıp, taksi de aşırı bir para isteyince Cienfuegos’a kadar otobüsle gelip biraz ters bir rota da olsa daha sonra Playa Larga geçme kararı aldım. Varadero’dan otobüsle ilk yerel tatil yöresi olarak algıladığım nokta Playa Larga’ya gelmem diğer tüm otobüs seferlerim gibi “ViaAzul” ile oldu. Cienfuegos’da indikten sonra otobüs terminalinde koluma yapışan adamı sakinleştirip onunla kayın validesinin evi olan casa’ya ilerlerken sohbet ediyorduk. Zaten çantalarla çok dolaşmamak için ilk geldiğimiz bu evi uygun görüp yerleştim. Ardından; mezarlıklar, ana meydan, Terry Tiyatrosu, derken at arabacısı Edy ile kenti dolaşmaya başladık. Küba’da olup da rom içmemek olmaz deyince kentin ucunda gümrükten ilerde bir yerde Edy ile rom kankası olduk. Edy’nin evine uğradık. Gordita dediği tombul kızını öpüp casama döndüğümde sabah siparişini verdiğim yemek ve salatanın hazır olduğu masamda yalnız ama keyifli bir şekilde yemeğimi yiyordum.

Ertesi gün taksi ile Playa Larga’ya doğru yol alırken Cienfuegos’da kaldığım evin hanımı Playa Larga’daki casa’nın rezervasyonunu yaptırmıştı bile.

PLAYA LARGA… 

Kırmızı Yengeçler… Cangrejos (Kangrehos)

Cienfuegos PLaya Larga arasında Zapata körfezi denilen yerde her gün denize yürüyen ve gelen kırmızı yengeçler tüm yolu kapatıyorlar. Taksi slalom yapa yapa gitmeye kalksa da yolda o kadar çok yengeç var ki sormayın. 

bir önceki ev sahibimin ayarladığı ve gözüme hoş görünen Casa’ya dahil oldum. Temiz yatak çarşafı, deniz kenarındaki ev ve arkadaşlık kurduğum insanlarla burada da mutlu oldum.

Scuba dalışlarımın en net görüntülü ve keyiflisini burada yaptım. Uzun zamandır dalmadığımdan mıdır nedir bilmem ilk kez kulak açamayıp su altında huzursuzluk yaşadım. Ancak ekibin dalışını bitirip gelen dive master Julio Cesar ile birlikte yarım kalan dalışı özel eşlik ile tamamlamış oldum.

Playa Larga’nın önündeki yoldan geçerek Trininad’a giden ViaAzul otobüsüne Fransız arkadaşlarımla bindim.

 

 

Red Crabs are on the way everyday. It is unavoidable from them. This place is just 10 km away from the "Pigs Bay" (Plaja Giron)...Kızıl Yengeçler Yollarda. Arabayla giderken onlardan kaçınmak pek mümkün değil.  Bu yer Domuzlar Körfezine (Pigs Bay – Plaja Giron) 10 km uzaklıkta bir geçiş bölgesi. …

 

TRİNİDAD…

Trinidad’da iner inmez daha önce orada kalan arkadaşların ismini verdikleri casa’ya gittim. Belkis ve kocasıyla sohbet sonrası plaza denebilecek yere yakın bir casa’da odamı tuttum. Casa de la Trova buraların gece eğlence mekanı. Tüm turist ve zıpır Küba’lı taifesi orada buluşuyor akşam. Ee ne olsun. Tuıristik yer. Trinidad’da akşam merdivenlere oturup harika salsa diyenler genelde züğürt gezginlerdir. Masalarda oturup dansı seyredenler giriş ücretine kıyan turistlerdir. Romu fazla kaçıran veya hayatında bulamadığı özgürlüğü o kısa gecede yaşadığını sananlar ise sahneye çıkacak cesareti gösterenler. Salsa bilip ortaya çıkana şapka çıkarıyorum.

Trinidad, Cuba... C&C Cars and Catedrals...

Trinidad, Cuba…

Geyik muhabbet,ne devam koloniyel evşeri ile ünlü denen Trinidad sokaklarını anlatmakla devam ediyor bu blogda. Ara sokaklarda verilen salsa derslerine mutlaka katılın. Sokaları dolaşın. Aşırı büyük bir kent değil. Burada yapabileceğiniz etkinlikler arasında devrim için dağlarda olan Guevara’nın da dahil olduğu Küba devrimcilerinin bulunduğu Sierra Maestra dağlarının bir parçasına doğru yapacağınız şelale gezisi, Koloni döneminin şeker kamışı tarlalarına doğru yapılan turistik turlara katılım olacaktır. Bir de yakınlardaki Ancon plajında denize girmek.

Ben bu turist ve gezgin ayrımına laf anlatmaktan sıkılsam da bu önerileri yazmaya devam edeceğim. Anladığım kadarıyla gerçeklerle yüzleşmek isteyen yok gibi gezilerde bile. Tavsiye rotalara devam yani. Neyse, kendi okuyucumuzu da üzmeden normal turist bilgilerini de içerecek yazılara devam…

Trinidad kentinin ana meydanındaki postanede mutlaka o zor internet maceranıza devam edeceksinizdir size eğer amerikan amborgosundan çıkmamış Küba’yı bu yıllarda geziyorsanızç Bu satırlar çok kısa bir süre sonra tarih olma riskiyle karşı karşıya çünkü. Evet bu ana meydanın bir köşesinde olan postanede alacağınız 5 CUC (yaklaşık 5 euro) değerindeki bir internet kartı ile 45 dakikayı zor bulan bir internet erişimi macerasını yaşadıktan sonra meydana çıkın. İster gece ister gündüz her Kübalının geçiş ve buluşma noktası olan bu yerde derim ki, bir banka oturup gelip geçenleri seyredin.

Trinidad’dan Cayo Guillermo’ya ulaştım ama bu pek de kolay olmadı. Gezgin mantığı ile üstesinden geldim ama eğer siz çabucak gelmek istiyorsanız Trinidad veya otobüsle gelinen nokta olan Ciego de Avila terminalinde inince çok fazla oyalanmadan taksi tutup gelmelisiniz. Ben de ViaAzul ile Trinidad’dan Ciego de Avila’ya otobüsle gelip yolun devamı için taksi tuttum. Ancak uzun süren taksi pazarlığım sonucu 3 saat kadar terminal civarında bekledim. İlk olarak 80 CUC dedikleri yere 45 CUC’a gitme bedelim bu bekleyiş ve pazarlık süreci oldu.

 • Küba’da Taksi Kullanımı…

1991 yılında Sovyetlerdeki ekonomik tabanlı yıkılış sonucunda Küba’ya verilen 6 milyar dolara ulaşan destek kesilince yıllardır amerikan ambargosu altında ezilen bu güzel ülkenin neredeyse tek geçim kaynağı turizm olmuş. Taksi de hem şehir içi hem de şehirlerarası ulaşımın temel modlarından biri olmuş. İYi bir kazanç. Yedek parçanın çok nadir olduğu bu ülkede birçok eski araba göreceksiniz. Taksilerde bu kervan içinde yerlerini almışlar. Yine bir başka Küba klasiği olarak taksi şöförlüğümü yapan emekli Endüstri Mühendliği profesörü de sizin de karşılaşacağınız olası bir tablo.

Taksiye binmeden pazarlığı bitirin. Anlaştığınız fiyat üzerine de bir daha konuşmayın. Pazarlığı bitirmeden de arabaya geçmeyin. Bu usül bisikletli taksiler (Bicy-Taxi) için de geçerli.

 

CAYO GUILLERMO (Jardenes del Rey)

“Jardenes del Rey” İspanyolca kralın bahçeleri demek. Bahçe ki ne bahçe! İnsanın kral olması geliyor. Allah korusun! Kralın bahçeleri adıyla anılan bu bölge denizin içinde ilerleyen yollar gibi. Taksi tutma kabusunu hallettikten sonra Ciego de Avila’dan itibaren Otelim “Sol Cayo Guillermo”nun önüne kadar süren iki saate yakın yolculuğum çok keyifli oldu.

Jardenes del Rey is in the north of Cuba. It is a great natural beauty. Cayo Coco, Cayo Guilermo and PLay Pilar are very nice spots.

“Jardenes del Rey” Kralın Bahçeleri Küba’nın kuzeyinde. İki yanda deniz ve ortada tek bir yol. Cayo Coco, Cayo Guilermo ve Playa Pilar güzel noktalar.

Özellikle yolun Jardenes del Rey’e giriş anından itibaren olan ikinci yarısını bekliyordum. İki yanında da denizin uzandığı bu 40 km’yi merakla izleyerek geldik otele.

Otele giriş biraz maceralı oldu. Küba’da turizm devletin sahibi olduğu firmalar tarafından idare ediliyor. CubaTUR, Cubanacan, Havanatur ya da her neyse gördüğünüz her firma devlete ait. Jardenes del Rey’de herşey dahil otellerde ucuz fiyata kalmak isterseniz bu bölgeye gelmeden önce bu tip otellerde ön rezervasyon yaptırırsanız %50 dolayında hatta daha fazla indirimler alıyorsunuz. Jardenes Del Rey’e giderken iki yanı deniz olan yolda ilerlerken son bir pasaport kontrol noktası var. Bu nokta öncesinde de turizm acentesi görevlisinin bulunduğu bir prefabrik yapı. Kredi kartı geçmiyor. Ben bir gün için 50 CUC vererek otelde yapacağım 123 CUC’tan çok daha az bir paraya otel işini çözdüm. Aklınızda bulunsun.

 

CAMAGUEY…

Sol Cayo Guillermo tatil köyünde tanıştığım 4 Rus mühendis ile güle oynaya geldik Camaguey’e. Onlar Santiago de Cuba’ya doğru yollarına devam ederken beni orada yolda bir yerde bırakacaklardı. Hemen yanıma yaklaşan bir genç beni bir casa particulara bırakabileceğini söyleyip yeni evime doğru yönlendirdi…..

 

DEVAM EDECEK…

 

2 Comments

 • Bora Kürekçi dedi ki:

  Küba’ya kendi imkanlarıyla (tur harici) gitmek isteyen gezginler için gerçekten de çok yararlı bilgiler bunlar. Keşke ben de Küba’ya bunları okumadan önce gitmiş olmasaydım. Herkesin kendi özelinde ve de öznelinde çok değişik deneyimleri vardır hiç şüphesiz. Benim hiç unutamadıklarım arasında, Havana’daki hediyelik eşya çarşısının bulunduğu semtte tek başına dolaştığım San Ignacio sokağında rastladığım sefaletti. Tur şirketlerinin gezi güzergahlarında bulunmayan bu gibi semt ve sokaklarda tek başına dolaşıp sefaletin kokusunu ve havasını solumak, Küba’yı gerçek anlamda anlamak demek naçizane görüşüme göre. Bu ülkeye mutlaka gidilmeli. Mümkünse en az iki aylığına. Üstelik şu çok gözümüzü korkuttukları kasırgalar döneminde. Yani Mayıs’tan Kasım’a kadarki dönem. Macera anlamında bundan iyisi Şam’da kayısı 😉

 • Luke dedi ki:

  I dont understand the language, but after looking at pictures it seems more amazing.. and i really willing to visit. You doing a good job Sir !!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir